|
Materiaal keuze terrassen op de markt vrij gegeven.
De Stadspartij heeft het weer voor elkaar gekregen. Het terrasmeubilair op de Markt in Wageningen hoeft niet langer van riet of rotan te zijn. Daarnaast mogen de terrassen ook 's winters open.
Het heeft lang geduurd, maar eindelijk stelt het college de door de Stadspartij gewenste veranderingen dan toch voor. Uit overleg tussen de fractie en de Wageningse horeca ondernemers bleek ruim een jaar geleden dat de economische situatie op de markt erg aan het verslechteren is. Een van de boosdoeners was het door het college geformuleerde terrassenbeleid. Uit oogpunt van uniformiteit mochten nieuwe terrastafels en -stoelen alleen nog maar van riet of rotan zijn. Andere aandachtspunten waren het terrassen seizoen (winter terrassen) en het tijdstip waarop de terrassen s’ avonds weer moeten worden opgeruimd. De Stadspartij heeft daar dan ook meteen schriftelijke vragen over gesteld, die overigens een jaar later nog niet fatsoenlijk beantwoord zijn.
Tijdens diverse commissie vergaderingen heeft de Stadspartij daar dan ook op gewezen en wethouder Huijbers meteen een aantal nuttige tips aan de hand gedaan. Het doet ons dan ook veel plezier om te constateren dat het college de aanbevelingen van de Stadspartij heeft overgenomen.
B en W verruimen de mogelijkheden voor de materiaalkeuze van het terrasmeubilair. Behalve rotan en riet mogen ook andere materialen met een 'hoogwaardige uitstraling' worden gebruikt. Overigens blijven witte plastic stoelen, etc, verboden. Verder besluit het college dat de terrassen voortaan ook in de winter mogen worden gebruikt. Net zoals de Stadspartij heeft B en W geconstateerd dat in de wintermaanden met name de Markt erg leeg oogt, mede doordat er geen terrassen zijn. Het terrasseizoen liep immers van 1 maart tot en met 31 oktober. Omdat Wageningen als winkel- en horecastad een belangrijke functie heeft, vindt het stadsbestuur dat er een mogelijkheid moet zijn om ook in de winter terrassen te openen. Het zou de positie van Wageningen alleen maar verbeteren.
Er zit echter ook een financiële kant aan een langer terrasseizoen. De kosten voor een terrasvergunning gaan met 50 procent omhoog, want de periode van acht maanden wordt ook met de helft verlengd tot twaalf maanden. Toch blijven er volgens ons nog 2 aandachtspuntjes liggen. Het verruimen van de terrastijden tijden tijdens uitzonderlijk mooi weer, van 24.30 tot 1.30 s’ avonds. En het realiseren van (zone) serres op de markt.
Junushoff en de lessen uit het verleden!
Het is bijna zo ver de discussie over ons lokale theater Junushoff barst weer los. Maar lessen uit het verleden zijn blijkbaar snel weer vergeten. Kosten overschrijdingen waren en zijn nog steeds heel erg gewoon en een echte strategische visie ontbreekt.
Wel heeft het college, met voorop Wethouder Strik, het plan opgevat om de raad in enkele weken over miljoenen euro’s te laten beslissen. Moties (opdrachten) tot privatisering, van een bijna voltallige gemeenteraad, worden genegeerd. De eis van college partij de VVD dat in te toekomst de gemeente niet meer verantwoordelijk zal mogen zijn voor budget overschrijdingen word genegeerd. Ook het maximaliseren van de terug verdien effecten zoals de PVDA het stelde word over het hoofd gezien. En reeds voorbarig gemaakte kosten kunnen niet meer teruggedraaid worden. Ze zijn er debet aan dat u en ik tot in lengte van dagen op zullen draaien voor exploitatietekorten.
Maar zoals het vaak gaat in de politiek, afspraken worden genegeerd, politieke stellingnamen worden vergeten en de coalitie (GroenLinks, CDA en VVD) houd de gelederen gesloten. De verantwoordelijke wethouder zal wel gaan roepen dat wij nu echt moeten beslissen omdat wij anders provinciale subsidie mislopen en dat de programmering van het theater Junushoff niet meer rond komt. Maar daarbij zal ze vergeten te vermelden dat het aan de traagheid van het college ligt als er problemen zijn bij de uitvoering. Of het zou zo moeten zijn dat bewust door het college word gewacht met het presenteren van de plannen zodat er voor de politieke partijen bijna geen weg terug meer is.
Maar vaker nog word binnen het Wageningse college het persoonlijke prestige gekoppeld aan de voortzetting van kostbare (onhaalbare) projecten. De bestuurlijke arrogantie die erg kenmerkend is voor de politiek in Wageningen is blijkbaar erg moeilijk uit te roeien. Men zal wel weer een Wageningse visie ontwikkelen waarbij tegenvallers en kritiek als niet ter zake zijnde worden genegeerd.
De verbouwing van Junushoff zal achteraf veelmeer blijken te kosten dan vooraf word begroot. Dat is een veronderstelling die goed valt te verdedigen aan de hand van Wageningse voorbeelden maar ook met landelijke. Denkt u maar eens aan de HSL en Betuwelijn. Er word immers altijd minimaal begroot en genomen risico’s ontwikkelen zich altijd tot kosten overschrijdingen.
Als er de Schouwburg niet wordt geprivatiseerd zal de Stadspartij zeker tegen investeringen in de Junushoff stemmen. Het is in deze tijd niet meer te verdedigen dat er miljoenen in een Schouwburg word gestoken terwijl er op Sport, Cultuur, Bibliotheek, Sociale zaken en Economische ontwikkeling etc, word bezuinigd.
Maar zoals eerder reeds is opgemerkt zullen de coalitie partijen GroenLinks, CDA en VVD de rijen wel gesloten houden en afspraken worden genegeerd. Maar het is ook nog afwachten of de PVDA haar poot stijf houd. Het enige wat de hele discussie ons waarschijnlijk zal opleveren is lering, lering voor een volgende keer. En een financiële strop waaraan wij in lengte van dagen zullen blijven betalen. Maar ja, dat is nu precies wat er in de afgelopen jaren steeds weer bij Junushoff is gebeurd.
Harald van Roekel
INITIATIEFVOORSTEL JONGERENRAAD
Initiatiefvoorstel Stadspartij Wageningen.
Onderwerp: Jongerenraad.
Voorstel.
1. Het organiseren van een jongerenraad.
2. De mening van de jongeren die zitting hebben in de jongerenraad zal onderdeel worden van de beraadslagingen in de gemeenteraad.
Inleiding: beleid voor en door jongeren
Jongeren in Wageningen hebben ook een stem. Zij zijn de toekomst van Wageningen.Tijdens de kennismakingsbijeenkomst, met Burgemeester Pechthold, in maart dit jaar is gebleken dat jongeren ook een stem willen zijn naar de gemeente toe. Het is niet niks om de stap te zetten en een jongerenraad voor te stellen bij de gemeente. De Stadspartij wil hierbij helpen en jongeren de gelegenheid geven hun stem te laten horen.Wij vinden dat het belangrijk dat jong zijn in Wageningen aantrekkelijk blijft. Het is dus zaak om hierop gericht in te zetten. Waarom zou er wel een gehandicaptenraad ,seniorenraad en minderhedenraad kunnen bestaan en geen jongerenraad? Een manier om in te zetten op jongeren is: het in het leven roepen van een jongerenraad geleidt door jongeren en gecoached door raadsleden ambtenaren en burgemeester en wethouders daar waar nodig.
Argumenten:
Stadspartij Wageningen staat voor het ondersteunen van jongeren op alle niveaus en het actief betrekken van jongeren bij alle vormen van beleid. Het is van belang dat jongeren de kanskrijgen om mee te praten over beleid. Hierbij moeten wij als gemeente het voortouwnemen.
Een jongerenraad kan de kloof die bestaat tussen jongeren en gemeente helpen verkleinen.Er wordt vaak gezegd dat er voor en over de jongeren beslist wordt. Hiermee krijgen ze een mogelijkheid om mee te doen en denken over zaken die hen aangaan. Het vergroot de betrokkenheid van de jongeren bij de politiek en van de politiek bij de jongeren. En dit laatste op een positieve en constructieve manier.Het werkt zeker stimulerend voor jongeren als ze zien dat ze serieus genomen worden. Ze kunnen opkomen voor hun belangen en hebben het gevoel dat er naar hun geluisterd gaat worden.Er wordt een mogelijkheid geboden te groeien in hun eigenwaarde wanneer ze merken dat ze advies kunnen geven aan raadsleden en wethouders. Er gaat iets gebeuren wat zij willen. Ze zien ook resultaten. Dit helpt hun en ook de gemeente. De jongeren kunnen de genomen beslissingen ook beter begrijpen en dragen.
Jongerenraad:
Wij stellen voor om een jongerenraad te organiseren.
Onderwerpen die in de jongerenraad aan de orde kunnen komen zijn: leefomgeving, toekomstverwachtingen en jong zijn in Wageningen. Deze jongeren worden uitgenodigd via alle relevante organisaties waar jongeren actief zijn. Dat zijn in ieder geval scholen, jeugd- en jongerenverenigingen, maatschappelijke organisaties. Maar ook individuelle jongeren kunnen deelnemen aan de jongerenraad.
Tijdens de jongerenraad worden jongeren uitgedaagd om ideeën aan te dragen rond genoemde onderwerpen. De jongeren gaan onder professionele begeleiding aan de slag om de ideeën die uit de raad zijn voortgekomen uit te diepen en uit te werken. De ideeën worden omgezet in plannen. De plannen worden gepresenteerd aan raadsleden. Deze plannen worden aan het College voorgelegd.
Financielle dekking:
Indien de raad zich kan vinden in het in het leven roepen van een jongerenraad, zal over de financiering ook niet moeilijk gedaan hoeven te worden.
Het meeste zal binnen de muren en budgetten kunnen plaatsvinden van het gemeentehuis en jongerenwerk.
Ontwerp besluit:
De raad van Wageningen besluit:
1. Het organiseren van een Jongerenraad.
2. De mening van jongeren die zitting hebben in de jongeren raad zal onderdeel worden van de beraadslagingen in de gemeenteraad.
En dragen het college op de uitvoering van deze besluiten te realiseren.
Aldus vastgesteld door de Raad in hun vergadering van 2004.
Namens de Stadspartij Wageningen.
Harald van Roekel
Mark van der Veeren.
'Grote zaal desnoods dicht'
Stadspartij Wageningen is van mening dat de PVDA en VVD voor haar beurt praten. Vorig jaar hebben alle partijen in de Wageningse raad (behalve Groenlinks) een motie aangenomen waardoor het college verplicht werd om een aantal zaken, rond om Junushoff, anders te regelen. Het heeft de Stadspartij erg veel energie gekost voordat iedereen zo ver was. Maar een aantal zaken zijn nu hopelijk geregeld.
Zo is onder meer aan het college opgedragen om een vergaande privatisering van Junushoff te onderzoeken, waardoor de kosten voor de gemeente gereduceerd worden. De hierbij genoemde zeer ruime randvoorwaarden moeten het college in staat kunnen stellen om zonder extra financiële middelen verbouw te realiseren.
Verder hebben de partijen afgesproken dat de structurele bijdrage aan Junushoff niet hoger mocht zijn dan in 2002. En dat privatisering moest leiden tot een besparing van minimaal 250.000 euro (PvdA, VVD, Stadspartij).
De Stadspartij heeft de plannen van het college nog niet gezien dus het is veel te voorbarig om te concluderen dat de grote zaal dicht moet, zoals de PVDA dat wil. Maar de uitspraken van de VVD zijn nog veel onbegrijpelijker. Juist de invulling die de VVD mede heeft gegeven aan de reeds genoemde motie, vraagt om een groter terug verdien effect. De VVD wilde immers de harde garantie dat wij niet in de toekomst niet meer met tekorten worden geconfronteerd. De schouwburg moet haar eigen broek ophouden. Dat is een standpunt dat de Stadspartij van harte ondersteund.
Verder heeft een erg grote raadsmeerderheid gesproken van een commerciëlere invulling van Junushoff.
Termen zoals:" Terug geven aan het volk" , waren ondermeer te vernemen uit de mond van de VVD woordvoerder.
Laten wij dus eerst de plannen van het college maar eens afwachten voordat er daadwerkelijk word gereageerd. Mocht het college de opdracht van de raad niet hebben uitgevoerd dan merken wij dat erg snel! Of het moet zo zijn dat de VVD hetzelfde kunstje uitvoert als tijdens de discussie over de ijsbaan. Dan zou de conclusie kunnen zijn dat de verkiezings retoriek al weer is begonnen.
|